یک کارشناس مشاوره معتقد است: بر اساس مطالعات انجام شده ، کاهش سن بلوغ در نوجوانان و به دنبال آن افزایش فاصله سن بلوغ تا زمان تاهل آنان ، عامل موثری در افزایش آسیب های اجتماعی و تبعات ناشی از آن در جامعه است.

دکتر علیرضا عراقیه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، افزود: با توجه به اینکه ویژگی های سنین نوجوانی با بلوغ آغاز می شود و با در نظر گرفتن تفاوت های فردی و سرعت تکامل جسمی و روحی فرد در این سنین ، مطالبه حقوق فردی و نیز جستجو برای یافتن هویت زندگی از سوی یک نوجوان امری بدیهی تلقی می شود.

به اعتقاد وی ، نوجوانی دوره انتقال است و باید به سلامت سپری شود در این سنین بروز تحولات جسمی و روحی سریع موجب بی سر و سامانی روانی ، افزایش تمایلات روانی به جنس مخالف ، استقلال طلبی ، تقویت قدرت تخلیل و بی ثباتی عاطفی می شود. علاوه بر اینکه مطالعات روانشناسان در زمینه روانشناسی نوجوانان گواه این مطلب است که احساسات شدید ، دوستی های افراطی و گرایشات مذهبی ، حقیقت جویی و آرمان گرایی ، از مهم ترین عوامل بروز پدیده بلوغ در میان نوجوانان است.

عراقیه با اشاره به کاهش سن بلوغ در نوجوانان تصریح کرد: توسعه کمی و کیفی رسانه های گروهی و وسایل ارتباطات جمعی نظیر تلویزیون ، سینما ، ماهواره ها در کشور و نیز عوامل فرهنگی و تغییر روال های تغذیه ای باعث می شود کودکان ما زودتر از سن بلوغ به خصوصیات سنی نوجوانی آگاه شده و بلوغ جسمی زودتری داشته باشند اما متاسفانه این پدیده با کاهش سن بلوغ عاطفی و شناختی در نوجوانان همراه نبوده است.

به اعتقاد وی ، در راستای افزایش فاصله بلوغ جنسی افراد تا زمان متاهل شدن ، افزایش مشکلات اقتصادی و فرهنگی موجود در خانواده ها موجب شده تا امروزه آسیب های اجتماعی و تبعات ناشی از آن در جامعه رشد فزون تری نسبت به قبل داشته باشد.

وی با برشمردن سه عامل فردی ، محیطی و خانوادگی برای یافتن شناخت کافی نسبت خصوصیات سنی نوجوانان دختر و پسر در کشورمان ، اظهار داشت: نوجوانی سن ماجراجویی بوده و هر موضوعی می تواند برای نوجوان سئوال برانگیز باشد اما باید توجه داشت که نا آشنا بودن نسبت به عواقب کارها و نیز عدم مهارت کافی برای گذران زندگی در میان اکثر نوجوانان موجب می شود تا پدیده هایی چون فرار از خانواده ، اعتیاد و رفتارهای نابهنجاری اجتماعی بروز پیدا کند بنابراین والدین دارای فرزندانی در سنین نوجوانی باید آگاهی خود را نسبت به ویژگی های سنی و رفتاری نوجوان خود افزایش داده و در این زمینه از مشاوره های متخصصین این امر بهره گیرند.

این متخصص علوم تربیتی همچنین به والدین توصیه کرد: وقتی فرزندان به سن بلوغ جسمی می رسند ، رشد بلوغ عقلی آنان نیز باید از سوی والدین دنبال شود ، چرا که بلوغ عقلی و عاطفی در این سنین دارای ارزش زیادی بوده و هر گونه نقص و کمبود در رشد آن ممکن است اثرات نامطلوبی بر زندگی نوجوان در آینده داشته باشد.

به گفته وی ، با توجه به اینکه بلوغ عقلی با رسیدن نوجوان به سن 18 سال انجام نمی شود. بنابراین هدایت نوجوانان برای داشتن یک زندگی کامل و اداره صحیح آن در آینده باید از سوی خانواده ها و مسئولان تربیتی کشور به طور جدی پیگیری شود. زیرا اکثر نوجوانان ما فاقد هر گونه مهارت های زندگی بوده و در بیشتر مواقع نسبت به نحوه برخورد با افراد در موقعیت های اجتماعی آگاهی کافی ندارند.

عراقیه اضافه کرد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته در خانواده هایی که آستانه تحمل در مقابل تعارضات خانوادگی بسیار پایین است آسیب های رفتاری نوجوانان بیشتر بروز پیدا می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این بی توجهی و نیز کمبود محبت والدین نسبت به فرزندان بویژه نوجوانان، وجود اختلاف میان والدین، درگیری های لفظی میان والدین و فرزندان، طلاق، اعتیاد والدین و بروز رفتارهای نابهنجار و تعارضات رفتاری از سوی والدین موجب کاهش نظارت صحیح والدین شده و به این ترتیب بلوغ عاطفی و روانی نوجوانان آنطور که باید و شاید رشد پیدا نکرده و تبدیل به عقده های روانی در نوجوان خواهد شد.

کارشناس مشاوره در پایان یادآور شد: بخش اعظم مشکلات درونی خانواده ها ناشی از عدم رشد فرهنگی و نیز وجود مشکلات اقتصادی در خانواده هاست لذا مسوولان کشور برای رشد و پرورش صحیح نیروی جوان، باید تدابیری کاربردی تر نسبت به گذشته، برای کاهش اینگونه مشکلات و جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه بیندیشند.

تاریخ انتشار، تهران: ۰۸:۳۶  ,  ۱۳۸۵/۰۷/۰۲

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  تاريخ : دوشنبه دوازدهم آذر ۱۳۸۶ | 22:22 | نویسنده : حامد اویسی کارشناس ارشد آموزشی |